שאלת השאלות – מהי עלות ממ"ד למטר?

ישנם ישראלים שרצים 5 קומות במדרגות מפותלות בהישמע אזעקה כדי להגיע למקלט. לעיתים לא מספיקים לעמוד בזמנים ולהגיע למרחב מוגן בזמן, מרגישים חשש אמיתי לחייהם ולחיי בני משפחתם. אם גם אתם נמנים בין אנשים אלה, כנראה שהגיע הזמן לחשוב על הוספת ממ"ד לדירתכם.

שלב אחר שלב בדרך לממ"ד

הממ"ד הוא חדר שמתווסף לשאר חדרי הבית, אך בשונה מהם הוא מהווה חדר מוגן שבנוי מחומרים שנועדו להגן על המבנה מפגיעות שונות. ניתן לראות כי עלות ממ"ד למטר מהווה את אחד הפרמטרים המכריעים בטרם אנשים מגיעים להחלטה האם להוסיף חדר ממ"ד לביתם. אז לפני שנבחן את עניין עלות ממ"ד למטר הנה כמה דברים שחשוב לדעת:

- יש צורך לקבל את הסכמת השכנים לבניית הממ"ד. אם שכן מתנגד להקמת ממ"ד חובת ההוכחה עליו והוא צריך להביא סיבה מספקת ומוצדקת שבגינה יש להימנע מהקמת ממ"ד. מעטים המקרים בהם הוועדה לתכנון ובנייה תסרב להקמת הממ"ד.

- יש לקבל היתרי בנייה לצד אישורים מפיקוד העורף להקמת הממ"ד.

- מומלץ לבחור בחברה מקצועית ומנוסה שמתמחה בכל תהליך הקמת ממ"ד ותוכל לטפל עבורכם בכל הבירוקרטיה בקלות וביעילות.

עלות ממ"ד למטר

מ"ד מינימלי הוא בגודל 9 מ"ר אך רבים בוחרים בהקמת חדר ממ"ד גדול יותר כתוספת לבית שתשמש אותם ביומיום. חשוב להבין כי עלות ממ"ד למטר תלויה בפרמטרים רבים ולא מדובר במחיר קבוע. נסקור כמה מהפרמטרים הבולטים שמשפיעים על עלות ממ"ד למטר וננסה להסביר את טווח המחירים המקובל. 
ראשית, האזור בו ביתכם ממוקם משפיע במידה מסוימת על עלות ממ"ד למטר. באזורי הקו הקדמי למשל על הממ"ד להיות בעובי קירות ותקרה של 40 ס"מ, מה שמייקר את העלות.
שנית, קיים הבדל בין עלות ממ"ד למטר בבית משותף לבין בית פרטי. 
לרוב עלות ממ"ד למטר בבית בבניין מגורים עומדת על כ – 11,000 ₪ כך שעלות כוללת של ממ"ד בגודל סטנדרטי של 9 מ"ר נטו, שהם 13 מ"ר ברוטו, נעה בין 130,000 – 150,000 ₪. 
לעומת זאת, עלות ממ"ד למטר בבית פרטי עומדת על כ- 13,000 ₪.

תמונה של ממד מוכן