top of page

בנייה קלה ויתרונותיה

כיום, שיטות בנייה מתקדמות וחדשניות מסייעות ביצירת פתרונות בנייה שמייעלים את בניית המבנה ומוזילים את עלויות הבנייה. אחת השיטות המרכזיות לעשות זאת היא באמצעות שיטה הנקראת "בנייה קלה". במאמר זה נסקור את היתרונות והחסרונות של הבנייה הקלה ונסייע לכם או לכן לגבש עמדה ביחס לשיטת בנייה זו.

מהי בנייה קלה

בנייה קלה מבוססת על שיטת עבודה לפיה חומרי הגלם של המבנה מורכבים כבר במפעל ומובלים שלמים אל אתר הבנייה כתוצר כמעט מוכן. באופן זה, הבנייה הקלה נבדלת מבנייה מסורתית בה חומרי הגלם מובלים כמות שהם אל אתר הבנייה ושם הם מורכבים לכדי יצירת מבנה. מבנים אלה נקראים פעמים רבות בית מוכן.

לדוגמה, אם בית מגורים כולל מספר אגפים ובעלי הבית בחרו בשיטה של בנייה קלה, במקום שכל החומרים יובאו אל אתר הבניה ויורכבו שם, קבלן הבניה יספק את שלד הבניין מוכן ממשאית וימקם אותו בהתאם לתוכנית האדריכלית באתר הבנייה.

יתרונות בנייה קלה

ראשית, עלויות הבנייה בבניה קלה נמוכות משמעותית מבנייה מסורתית מכיוון שהן דורשות פחות שעות עבודה במפעל הייצור.

שנית, משך זמן הייצור אף הוא מהווה יתרון בפני עצמו ומוזיל את מחיר הבנייה הקלה.

שלישית, מבנים רבים בבנייה קלה עשויים מחומרים עמידים יותר בפני פגעי מזג האוויר ומאפשרים להשיג עמידות גבוהה יותר בפניהם.

לבסוף, בנייה לה מאפשרת גימור חלק יותר ונעים מכיוון שהקירות לא נבנו בעבודת יד מבלוקים אלא באמצעות מכונות  המייצרות קירות חלקים העשויים מקשה יציבה אחת. הדבר מהווה יתרון אף ביחס להתמודדות עם פגעי רעידות אדמה.

 

חסרונות בנייה קלה

- עבור בנייה קלה המבוססת עץ, תידרש תחזוקה גבוהה יותר לעומת מבני בטון רגילים. 

- הוספת המרחב המוגן לא כלולה בבנייה הקלה ולכן יש לעשותה בעצמך לאחר גמר העבודה. 

- תיקונים ושינויים חייבים להיעשות על ידי איש מקצוע שמתמחה בשינויים בבנייה קלה.

יתרון נוסף של הקרווילה הוא העלות הזולה במיוחד שלה. משום שהקרווילה מיוצרת בחלקים במפעל, מדובר בפס ייצור יעיל, מדויק וזול. בנוסף, הקמת קרווילה כוללת שימוש בהרבה פחות חומרים מאשר בנייה קלאסית, ומכאן שהקמת קרווילה מבזבזת פחות חומר – וכסף. עניין זה גם הופך את השימוש בקרווילות לידידותי לסביבה באופן משמעותי על פני בנייה קלאסית.

כיצד בונים מבנה בבנייה קלה?

ראשית, יש להעסיק קבלן ואדריכל שיאפיינו את המבנה ויציגו ללקוח את התוכניות השונות והאחרון יבחר את זו שנראית לו הרלוונטית ביותר. לאחר הצגת החלופות בעל הבית נדרש בהוצאת כלל האישורים התכנוניים הנדרשים לטובת הקמת המבנה שרק לאחריהם רצוי להתחיל בבניית המבנה לפי התוכניות.

עבור כל המבנים שנבנים בבנייה קלה, השלב הראשוני הוא יציקת קירות המבנה על גבי יסודות פלדה או ברזל. מה שצוות המפעל יעשה יהיה "להלביש" את הלוחות מחמר הגלם הנבחר (בהמשך) על גבי הקונסטרוקציה ובכך לבנות את החלק הרצוי מהבית.

לאחר בניית הקונסטרוקציה, המפעל יעביר את המבנה שלם אל אתר הבנייה וימקם אותו על גבי המגרש בהתאם לכללים ההנדסיים והאדריכליים שנקבעו. בהקשר זה חשוב לציין שחוקי התכנון והבנייה מחייבים בניית מרחב מוגן דירתי (ממ"ד) בכל בית או דירה חדשה. מכיוון שממ"ד מורכב מבטון, הוא לרוב אינו יכול להיות מיוצר במפעל ולכן יש לבנותו בשיטה מסורתית באתר הבנייה בנוסף למבנה המוכן.

מהם חומרי הגלם בבנייה קלה?

צרני המבנים בבנייה קלה מציעים מגוון חומרי גלם אשר מאפשרים לסייע לכם לממש את החזון העיצובי שלכם בבית המגורים ללא צורך להתפשר על שיטות בנייה איטיות ויקרות יותר. חומרי הגלם השונים מעניקים מראה שונה אך גם נבדלים אלו מאלו במובנים פונקציונליים כמו בידוד חום או קור כמו גם עמידות בפני בלאי שנגרם ממזג האוויר ותחזוקה.

אחת הדרכים הנפוצות לבצע בנייה קלה היא באמצעות פאנלים מבודדים אשר מורכבים ממספר שכבות חומר אשר נועדו להעניק מראה אסתטי מבחוץ אך לשמור על אטימות מפני מזג האוויר, קור, רוחות, ימי שרב וגשם.

קירות רב שכבתיים הינם אופציה נפוצה גם כן. קירות אלה מורכבים, כשמם כן הם, ממספר שכבות של חומרים בעלי נראות ופונקציונליות שונה כאשר השכבות החיצוניות נועדו לאטום את הבית מרוחות ואילו השכבות הפנימיות, העשויות לרוב מגבס, נועדו לספק מראה ביתי וחמים בפנים הבית. שכבות הביניים נועדו לספק אטימות לפגעי מזג האוויר.

בנוסף ללוחות אלה, ניתן לייצר מבנים בבניה קלה גם מקירות בלוקים, באופן הדומה במקצת לבנייה הקונבנציונליות או באמצעות בנייה מעץ. כאשר בוחרים לייצר את בית המגורים מעץ, כל הבית יהיה עשוי מחומר גלם זה ובכלל זה השלד, הקירות החיצוניים והפנימיים, הרצפה ועוד. בישראל בנייה בעץ פחות נפוצה ביחס לארצות הברית או אירופה.

אם אתם מעוניינים ברכישת מבנה יביל או מבנה הנעשה בבנייה קלה, אתם מוזמנים ליצור קשר עם חברת עופרים. לחברה קטלוג עשיר ונשמח לסייע ולעזור במציאת הפתרון האידיאלי עבורכם.

קצת עלינו

אנו בעופרים הנדסה מעניקים שירותי בנייה טרומית בכלל וקרווילות בפרט. בין אם אתם מעוניינים בהתקנת ממ"ד או בבניית בית שלם באמצעות בנייה טרומית, תוכלו לפנות אלינו לקבלת שירות מקצועי, יעיל ורב ניסיון.

אז אם אני מעוניין בבנייה קלה מה עליי לעשות?

ראשית, אנא צרו איתנו קשר דרך האתר שלנו, בכתובת https://www.ofarim-ltd.co.il/ 

תוכלו להשאיר אצלינו פרטים ואנו נחזור אליכם בהקדם ונקבע פגישת ייעוץ.
בפגישת הייעוץ תוכלו לקבל ייעוץ המותאם בדיוק עבורכם ועבור הפרויקט שתרצו. תוכלו להתרשם מהפרויקטים שעשינו בעבר ועושים כעת ואף לראות איך המפעל שלנו עובד.

808e0049-4375-4fc6-91e0-db600823433c.jfif
15_edited.jpg
bottom of page