ציוני דרך של הממ"ד בישראל

1991 – נושא בניית הממ"ד החל בעקבות מלחמת המפרץ, בה נשמעו אזעקות רבות ברחבי הארץ שהשאירו את תושבי המדינה ללא מיגון או מקום מחסה. מאז ועד היום הוחלט כי בכל בנייה חדשה בישראל יוקם ממ"ד. מטרת הממ"ד היא הגנה מפני פגיעה של חומר נפץ מרסק, והגנה מפני לוחמה כימית במקרים בהם לא ניתן להגיע למקלט.

2001 – נופל הקסאם הראשון בעיר שדרות ומאז ועד היום האזור מוכה מלחמה.

2008 – נהרג האזרח הראשון מירי הטילים. כמו כן בשנה זו צה"ל יוצא למבצע "עופרת יצוקה", שלאחריו קובעת המדינה שהיא ממנת תוספת ממ"ד בכל בית ביישובי העוטף עד קו ה4.5 ק"מ מהגבול.

2012 – צה"ל יוצא למבצע "עמוד ענן" שלאחריו מחליטה המדינה למגן שבעה ישובים נוספים עד 7 ק"מ מהרצועה.

יתרונותיו השונים של הממ"ד

אי אפשר להגיד לי זה לא יקרה, בעיקר כשזה תלוי באיום הטילים על מדינת ישראל. אל תנקטו בתרבות הישראלית ש"יהיה בסדר", תכינו את עצמכם עם מרחב מוגן שיגן עליכם מפני טילים שיכולים לפגוע בכל בית בישראל.

מטרתו העיקרית של הממ"ד היא לספק מיגון בפני התקפות טילים. גישה אל ממ"ד הנמצא בבית בו אתם מתגוררים מצמצמת באופן משמעותי את זמן ההגעה אליו. כמו כן, ממ"ד בדירת המגורים מביאה להעלאת גודלו והשבחתו הכלכלי של המבנה.

בבניינים נושא הממ"ד הוא בעל משנה תוקף נוסף, בעת רעידת אדמה. כיוון שהממ"ד נבנה על חזית אחת של הבניין, ולמעשה נבנה על יסודות משל עצמו, החוליה היחידה שתשרוד בעת רעידת אדמה תהיה חוליית הממ"ד שבנויה זו על זו.

הממ"ד נותן מענה גם ללוחמה בלתי קונבנציונאלית. למעשה כיום חל חוק חובה להתקנת מסננן כימי בכל ממ"ד ברחבי הארץ הן בבניינים והן בבתים פרטיים.

מפרט הממ"ד

גודל הממ"ד הפנימי לא יקטן מ-9 מ"ר נטו לפחות, וברוב המקרים יש צורך להוסיף לממ"ד מבואה, אשר משמשת כקיר הדף לדלת. כמו כן יש להתקין בממ"ד דלת וחלון ייעודיים להדף ורסס, הטיח הפנימי הינו טייח בגר, על מנת שלא יתפרק בעת פיצוץ. בנוסף, יש לשים נקודות חשמל ותקשורת על מנת להיערך לעת שהייה ארוכת טווח.

בניית ממ"ד – האם כל קבלן יכול לבצע זאת?

הגוף האמון אודות מפרט הממ"ד הוא פיקוד העורף, ולכן לפני הביצוע יש לטפל בתהליך האישורים מול הוועדה לתכנון ובנייה ולהגיש בקשה לאישור פקע"ר העורף. צריך לבחור קבלן עם ניסיון עשיר בבנייה כדי להבטיח שהבנייה תתבצע על הצד הטוב ביותר ולפי אישור פיקוד העורף שקיבלתם. זכרו כי הממ"ד לפני שהוא חדר נוסף בבית הוא בראש ובראשונה מגן על חייכם ועל כן ישנה חשיבות אדירה לבנייה איכותית שלו.

4.png