גודל ממ"ד - הגודל כן קובע?

משנה לשנה, ומאירוע ביטחוני אחד לאחר, חשיבות הממ"ד הופכת להיות בולטת, עיקרית וללא תחליף. בפרט באותם האזורים הסמוכים לגבולות ונמצאים תחת איום מתמיד של אירועים ביטחוניים, אזעקות וטילים.

מרחב מוגן דירתי, או בשם שכולנו מכירים – ממ"ד, מהווה חלל מוגן עבור דיירי הבית. ניתן לראות כי במבנים שהוקמו לפני שנת 1992 אין ממ"דים אלא מקלטים. לעומת זאת, מבנים שנבנו לאחר שנת 1992 מחויבים בהקמת מרחב מוגן דירתי. אז אם גם ביתכם נבנה לפני שנת 1992, או שאין לכם ממ"ד בבית מכל סיבה שהיא, ואתם מעוניינים להוסיף ממ"ד – הנה כמה דברים שכדאי לכם לדעת.

גודל הממ"ד

על מנת שהממ"ד יקבל אישור פיקוד העורף עליו לעמוד בכמה הוראות. כך למשל, הגודל הפנימי של הממ"ד צריך להיות 9 מ"ר לפחות. הוא לא חייב להיות בצורת ריבוע, כלומר במידות 3.00/3.00 מ', אלא יכול להיות בכל מידה שלא תפחת מ1.60 מ'. גובהו יהיה 2.50-2.80 מ' נטו. על עובי התקרה והקירות החיצוניים של הממ"ד להיות לפחות 30 ס"מ, והקירות הפנימיים (מבואה / קיר הדף) יהיו לפחות 20 ס"מ.

הגבלה נוספת היא כי לממ"ד יהיו 3 קירות חיצוניים לכל היותר. אם הבית הקיים לא מאפשר תכנון של 3 קירות חיצוניים והקיר ה4 חיצוני כולו או חלקו (כלומר הקיר ה4 של הממ"ד לא נצמד כולו לבית הקיים), כל הקירות החיצוניים של הממ"ד יהיו בעובי 40 ס"מ.

יתרה מכך, יש לפתוח פתח מעבר מהבית לתוך הממ"ד או לתוך מבואה שתוביל לממ"ד. תקן פיקוד העורף לא מאפשר לבנות את הממ"ד בחצר באופן שבו הממ"ד אינו צמוד לבית, ולא מאפשר שהכניסה תהיה מהחצר. במקרה שבו הממ"ד לא נצמד לבית או שהכניסה היא לא מתוך הבית, הממ"ד ייבנה לפי התקן של "ממד חיצוני" עם קירות ותקרה בעובי 40 ס"מ, מבואה בגודל 4 מ"ר ודלת הדף רסיסים (לעומת דלת הדף רגילה בממ"ד עם מבואה שנצמד לבית).

על הממ"ד להיות עם דלת וחלון אטומים, חיבור לטלוויזיה וטלפון ו-3 פתחי אוורור.

?אפשר לבנות ממ"ד גדול יותר

כפי שראינו גודל ממ"ד צריך להיות בהתאם להנחיות פיקוד העורף ולכל הפחות 9 מ"ר. ניתן לראות כי אנשים רבים בוחרים בהקמת ממ"ד גדול ומרווח יותר אשר יתאים לצרכים המשתנים שלהם.

חשוב להבין כי גודל ממ"ד אשר תוכנן בקפידה ובאופן מדויק יעניק הגנה מלאה ונרחבת ולכן יש להקפיד על כך. אך מה שבטוח זה שבסוף ההליך תוכלו להרגיש ביטחון ורוגע ולדעת שברגע שתהיה אזעקה יש לכם מרחב מוגן לשהות בו.