בנייה קלה - יתרונות וחסרונות

רכישה של דירה או בית היא לעיתים קרובות ההחלטה הגורלית והמשמעותית ביותר בחייו של אדם, ופעמים רבות מדובר בעסקה החשובה ביותר שיעשה בחייו. לצד זאת, בעשור האחרון, מאז התפוצצות בועת הנדל"ן ב-2008, מחירי הדירות והנדל"ן בישראל ממשיכים לטפס באופן חסר תקדים. מגמה זו גורמת למחפשי הדירות לתור אחר פתרון חדשני כלשהו, שמצד אחד לא ידרוש ויתור על איכות הדיור, ומצד שני יהווה מפלט ממחירי השוק המאמירים. עבור רבים, הפתרון המיוחל יכול להיות הבניה הקלה – ועבורם, נסקור במאמר זה בקצרה מהי הבניה הקלה, ומהם היתרונות והחסרונות שלה. 

?אז מהי בניה קלה

הבניה הקלה, או הבניה הטרומית, היא שיטת בניה שמאפיינה המרכזי הוא ייצור של חלקי הבניין במפעל באופן תעשייתי, שינוע שלהם אל אתר הבניה והרכבה של הבית במקום. בניית החלקים במפעל באופן מבוקר ומתוכנן מראש מאפשרת לחסוך משמעותית בעלויות הבניה, וכך הבניה הקלה מציעה אלטרנטיבה זולה משמעותית מבניה קונבנציונאלית. ההתפתחות הטכנולוגית בשנים האחרונות שיפרה פלאים את איכות הבניה הקלה ואת האפשרויות שהיא מציעה למשתמשים בה, ועל כן היא הופכת לנפוצה יותר ויותר בעולם המערבי בכלל ובישראל בפרט.

יתרונות הבניה הקלה

לבניה הקלה יתרונות שונים בניהם עלות נמוכה, מהירות בניה גבוהה, וגמישות רבה בתכנון הבניין. נפרט בקצרה על כמה מהם:

בניה קלה: מחיר נמוך – היתרון המשמעותי ביותר של הבניה הקלה הוא העלות הנמוכה שלה. בשל שינוע החלקים אל אתר הבניה וההרכבה של הבית שם, הבניה הקלה חוסכת שעות עבודה רבות ועלויות נוספות כמו הובלת חומרים שונים אל אתר הבניה, המתנה ארוכה עבור התייבשות או הכנה של חומרי גלם ועוד. 
עלות הבניה הקלה נמוכה משמעותית גם בגלל החיסכון בכוח אדם – כמות עובדי הבניין הנדרשת קטנה משמעותית כי זה פס רץ במפעל ייצור. כמו כן אין צורך לשאת בהוצאות נוספות על פינוי פסולת בניין.

בנייה קלה: מהירות הבניה – בניית הבית בשיטת הבניה הקלה היא אופן הבניה המהיר ביותר שקיים היום. בשל העובדה שמרכיבי הבית מיוצרים במפעל והבית עצמו מורכב במהירות באתר מחלקים מוכנים, הבניה הקלה אורכת חודשים ספורים בלבד.

בנייה קלה: ידידותית לסביבה – תהליך הבניה בבניה קלה הוא ידידותי לסביבה – רכיבי הבניה מיוצרים במפעל באופן מתוכנן מראש וכך נוצרת כמות מינימלית מאוד של פסולת בניה, ואין בזבוז של חומרים. כמו כן, האפשרות לתכנן את הבניה מראש מאפשרת שימוש בחומרים ידידותיים לסביבה והוספה של מאפיינים ירוקים גם לבית עצמו!

חסרונות הבנייה הקלה

ליתרונות הבניה הקלה מתלווים גם מספר חסרונות:

נדרשת מקצועיות בבניה – בניה קלה שלא נעשית על ידי מומחים יכולה להיות מסוכנת ובאיכות ירודה. בשל מורכבות התהליך והצורך בתכנון מדוקדק, עלולה בניה קלה שאינה מקצועית לפגוע משמעותית באיכות המבנה לכשיבנה.

בעיות בבניה לגובה –בניה קלה מיועדת בעיקר לבניה של בניינים נמוכי קומה, בשל הצורך להכין מראש במפעל את כל חלקי הבניין בדיוק רב ובשל מגבלות הנפת משקלים לגובה. לכן, בניה של בניינים גבוהים או גדולים היא לעיתים קרובות בעייתית בשיטה זו.

חברת עופרים היא חברה מקצועית המתמחה בבניה קלה איכותית ומלווה אתכם לכל אורך הדרך החל משלב התכנון וקבלת היתרי הבנייה עד להצבתו של הבית במגרש שלכם. הייחודיות של החברה הוא במרכיב העיקרי ממנו נבנה הבית – בטון וברזלים. חושבים לבנות בית בשיטת בניה קלה? צרו איתנו קשר!