בניה קלה לזוגות צעירים

משבר הדיור, ופגיעתו בזוגות צעירים

אם אתם זוג צעיר במדינת ישראל כנראה שכבר שמעתם על משבר הדיור הפוקד את המדינה בעשור האחרון. למרות המודעות לבעיה, מעטים מאוד באמת יודעים את המספרים העומדים מאחוריה: על פי מחקר שפורסם במוסף "כלכליסט", בין 2005 ל- 2017 שיעור משקי הבית שכללו לפחות ילד קטן אחד והחזיקו דירה בבעלותם ירד ב10%. כמו כן, בקרב זוגות צעירים בני 20-30, שיעור הזוגות המחזיקים בדירה בבעלותם צנח גם הוא ב10%. מדובר בצניחה משמעותית ביותר שצפויה להמשך.

אם לא די בכך, משבר הקורונה החמיר את המצב אף יותר: ברבעון השני של 2020, נרשמה ירידה של 24% בכמות הרוכשים דירה ראשונה (שמרביתם זוגות צעירים). בשנת 2020 בלבד, מחירי הדירות עלו ב7.2%, עליה משמעותית ביותר בשנה אחת בלבד. נראה שמדובר במשבר אמיתי ומשמעותי, ולזוגות צעירים קשה שלא לשאול את עצמם: מה הפתרון?

בניה קלה

בניה קלה היא שיטה הקיימת כבר מספר עשורים, שעיקרה יצירה של חלקי הבית במפעל, הבאתם אל אתר הבניה והרכבה של הבית מהחלקים המוכנים באתר עצמו. בשנים האחרונות, הבניה הקלה עוברת מהפכה – בשל התפתחות הטכנולוגיות בתחום הבניה והייצור, הפכה הבניה הקלה למשתלמת ביותר ולפתרון עבור בעיות רבות בתחום הבניה. שיטה זו מאפשרת לבנות מבנים איכותיים במהירות ובזול, ויכולה להוות גלגל הצלה עבור זוגות צעירים שקצרה ידם מלרכוש דירה בשל משבר הדיור.

אז איך זה עובד?

ישנם שלושה סוגים מרכזיים של בניה בשיטת הבניה הקלה:

בניה חד מימדית – חלקי הבית הבסיסיים, למשל עמודי תווך, קורות וחלקים קטנים נוספים, נבנים במפעל, ומובלים אל אתר הבניה. מהחלקים הללו נבנה הבית.

בניה דו מימדית – החלקים הנבנים במפעל בשיטה זו הם גדולים יותר – קירות שלמים, רצפות, תקרות. לעיתים כבר במפעל מבצעים חיתוכים ושינויים באלמנטים הדו מימדיים הללו, למשל פתחים לחלונות, פתחים לדלתות ועוד. על פי רוב, משלבת הבניה הדו מימדית גם חלקים מהסוג המיוצר בבניה חד מימדית.

בניה תלת מימדית – במפעל מיוצרים אלמנטים תלת מימדיים, כלומר חדרים שלמים, אותם מחברים זה לזה באתר הבניה עצמו, ולעיתים אפילו בית שלם אותו מייצרים במפעל ומובילים לאתר הבניה. הרכיבים הנבנים בשיטה זו נקראים פעמים רבות "מבנה יביל" או "מבנה נייד", משום שמדובר במבנה במובילים לאתר הבניה.

רוב הפרויקטים של בניה קלה המתבצעים היום נבנים באמצעות שילוב של שלושת השיטות, כלומר מחלקים חד מימדיים, דו מימדיים ותלת מימדיים גם יחד.

מדוע בניה קלה יכולה להיות הפתרון שאתם מחפשים?

בשל העובדה שחלקי הבית מיוצרים במפעל והבית עצמו מורכב מהם באתר הבניה, הבניה הקלה מהירה משמעותית מבניה קונבנציונאלית. כך, הבניה הקלה הופכת גם לזולה יותר – משום שמהירות העבודה במפעל חוסכים שעות עבודה של פועלי הבניין, חוסכים המתנות ארוכות להבאה של חומרים ממפעלים שונים וכו'. בנוסף לכך, הבניה הקלה היא ידידותית מאוד לסביבה – שכן תהליך הבניה הוא מהיר ונקי, ומייצר פסולת בניין בכמות נמוכה מאוד.

אם אתם זוג צעיר שמעוניין לרכוש את הדירה הראשונה שלו, ואתם רוצים לשמוע עוד על הבניה הקלה ועל היתרונות שלה, צרו קשר עם חברת עופרים שמתמחה בבניה קלה ומבנים יבילים, ומספקת פתרונות דיור זולים ואיכותיים בכל רחבי הארץ.